4 Aralık 2015 Cuma

Miami gezisi

Amerikan rüyasını yakından görmek için en kolay yol thy aktarmasız uçuşları ile Miami ye girmek ve oraları gezdikten sonra araba kiralayarak Orlando civarlarına gitmektir. THY Miami uçak bileti yaklaşık 600 usd civarıdır. Ben Dr. Ercüment Güdücüoğlu olarak size bu yazıda uyguladığım planı anlatıyorum. Uçaktan inince hemen koşarak araba kiralamayın sakın, zira araba kiraları günlük 25 usd gibi çok ucuz ve benzinde Tr ye göre üçte bir fiyat ama Miamide otoparklar çok pahalı ve tüm oteller gece kalan arabalar için 25 usd kadar otopark ücreti alıyorlar, tabi araba ile her durduğunuz yerde en az 10 usd otopark parası vermekte günlük araç masrafınızı 100 usd nin üzerine taşıyacaktır. Miamide gezilecek yerler üstten pervaneli botlarla bataklık turu, ünlüler adasını gezdiren tekne turu ve bence en önemliside 2-3 gece kalmalı Bahamalar gemi turu olacak , bunları tamamlayana kadar kiralık araç lazım  olmayacak, ayrıca miamide yürüyerek gezilecek yerlerin hepsi Miami Beach denilen bölgede yer alıyor, Linkoln road da yemekler yeyip , yürüyüş yapabilirsiniz, ayrıca Ocean dirive sahil yolunda birçok lokantalar ve yürüyüş alanları var , okyanusa 4 mevsim girebilirsiniz ama boyunuz kadar dalgalar ve yosunlu bulanık su sizi rahatsız edecektir bence hiç girmeyin. Miami de kalınacak hotellerin çoğu Miami Beach bölgesinde , ayrıca orda kalırsanız herşey yürüme mesafesi olacağı için taksi parasıda vermezsiniz, sadece bay side denilen yere ordan taksi ile gidin, tüm tekne turları orda.
Miami de lokantalarda her türlü yiyecek var ama tr ile karşılaştırırsanız herşey en az 3 kat pahalı, içeceklerde öyle , mesela 1 tl su 2 usd falan.

 Miamiyi bitirince Orlando'ya gidin, bunun için en iyi yöntem araba kiralamak , ben Hertz den kiraladım, günlüğü 25 usd falandı, navigasyonda isterseniz günde 10 usd kadar farkediyor, aman istemeyin zira cep telefonunuzdaki google haritalar inanılmaz detaylı çalışıyor ve sizi sesle yönlendiriyor, hatta orlandoda doğmuş gibi seri araba kullanabilirsiniz, Benzine gelince 20 usd ye depo full oluyor , miami beach de alton road da linkoln roada yakın hertz var poğaça suratlı çaışanı size araba konusunda yardımcı olacaktır :) miami beachden sahil youndan kuzeye doğru gidin navigasyona gerek yok, sağınız okyanus ve muhteşem yerleşim bölgeleri , bahçeli villalar sizi büyüleyecek , birkaç saat sonra ordan sıkınınca zaten Hollywood beach civarına gelirsiniz , cep haritaya Sawgrass mill yazın miaminin en iyi outlet mağazaları orada, en ünlü markaları tr nin yarısındanda aşağı alırsınız, önce kendinize 150 usd ye samsonite bir bavul daha alın, sonra doldurun  içini, tr nin en saygın markaları oralarda sokaklarda yatan evsizlerin üzerinde :) , adam benden 50 cent istiyor , ayağında nike var :)
 Neyse outletlerde otopark ücretsiz ve bavul doldu ise navigasyona Orlando yazabilirsiniz. Otel ayarlamasını önceden yapmayın sakın , son anda yapın, zira öğleden sonra boş odası kalan oteller fiyatları yarıya indiriyor, booking.com ve hotels.com gibi uygulamaları cebe kurun ve mukayeseli olarak araştırın, bu arada abd de hidden fee olayı çok yaygın, fiyatların üzerine vergi , resort fee , temizlik ücreti , bilmemne ücreti gibi alışık olmadığımız kazıklar ekleyebiliyorlar , tüm açıklamaları iyi okuyun ve beğenmediğiniz hizmetlerin parasını geri isteyin. Orlando olayını daha sonra yazarım :)
 Dr. Ercüment sönmez güdücüoğlu
sonmezguducu@gmail.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder